دمای مناسب یخچال در زمستان و تابستان تأثیر زیادی در حفظ کیفیت و سلامت یخچال دارند. چرا که یکی از عوامل بسیار مهم در طول عمر یخچال ها تنظیم دمای آن در فصل تابستان و زمستان است. برای مشخص کردن تنظیمات مناسب یخچال نیاز است که از افراد حرفه ‌ای در این زمینه کمک بگیرید. یخچال فریزر یکی از مهم ترین لوازم الکتریکی در آشپزخانه است که آشنا بودن با نحوه کارکرد آن در فصل تابستان و زمستان می تواند در بهبود کیفیت آن تأثیر مستقیم بگذارد.

تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان جزء عوامل بسیار مهمی است که اغلب افراد ترجیح می دهند تا از تعمیرکاران و افراد متخصص اطلاعات لازم و کاربردی را دریافت کنند. چرا که استفاده از دمای بهینه برای یخچال تأثیر زیادی در حفظ کیفیت و طول عمر آن دارد.

لزوم تنظیم دمای مناسب

دمای مناسب یخچال در زمستان و تابستان

یخچال به عنوان مهم ترین وسیله الکتریکی در داخل آشپزخانه که وظیفه مهم آن سالم نگهداشتن مواد غذایی است. دارای تنظیمات خاصی است که در صورت آشنایی کامل با این تنظیمات با خیال راحت می توانید از آن در سال های طولانی استفاده کنید.

متاسفانه گاهی اوقات درجه یخچال و فریزر را برحسب دلخواه بر روی شماره های مختلف قرار می دهند که این درجات اصلا مناسب شرایط یخچال نبوده و موجب فشار وارد آمدن به کمپرسور آن می‌شود. درچنین شرایطی در مدت زمان کوتاهی مجبور به پرداخت هزینه تعمیر یا تعویض کمپرسور می گردید.

اگر دما کمتر از حد متعادل باشد، دمای سرد داخل فضای یخچال کم شده و امکان فاسد شدن مواد غذایی بیشتر می گردد و در صورت افزایش دمای مطلوب، ممکن است که مواد غذایی دیگر مانند کاهو، میوه و مواد مختلف در یخچال دچار یخ زدگی گردد.

در این بخش به مهمترین موارد لزوم تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان می پردازیم:

 • جلوگیری از احتمال بروز خطا در عملکرد کمپرسور یخچال
 • جلوگیری از مصرف بیش از حد انرژی
 • جلوگیری از استهلاک یخچال با سرعت بالاتر
 • جلوگیری از احتمال فاسد شدن مواد غذایی و یخ زدگی برخی از مواد غذایی درون یخچال
 • جلوگیری از آب شدن یخ مواد داخل فریزر و فساد آنها

بهینه ترین دمای مناسب

انتخاب دمای بهینه برای یخچال در فصل تابستان و زمستان موجب عملکرد بهتر یخچال و حفظ کیفیت بیشتر مواد غذایی می گردد. اما مسئله مهم این است که برای مشخص کردن دمای یخچال در تابستان و زمستان عوامل زیادی می توانند تأثیر بگذارند.

 • تنظیم دما برای مدل های مختلف یخچال
 • تنظیم دما برای برند های متفاوت
 • متفاوت بودن قطعات تنظیم کننده دما در یخچال ها

پس نتیجه می گیریم که همه کاربرانی که به دنبال تنظیم دمای مناسب یخچال هستند لازم است که شرایط مختلفی را در نظر گرفته و با توجه به شرایط خود اقدام به انجام دادن این تنظیمات کنند. البته لازم به ذکر است که برخی از عوامل محیطی هم می تواند بر روی تنظیم میزان دمای یخچال تأثیر مستقیم بگذارد، مانند:

 • قرار گرفتن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید
 • قرار گرفتن یخچال در کنار لوازم خانگی گرما ساز مانند اجاق گاز، آبگرمکن، مایکروفر
 • قرار نگرفتن یخچال در یک محیط کاملا بسته بدون گردش هوا

تأثیر تنظیم دمای مناسب در عملکرد یخچال

تأثیر تنظیم دمای یخچال در عملکرد آن

هنگامی که دمای یخچال را در یک درجه دمایی کاملا ایمن قرار دهید، می توانید از فاسد شدن مواد غذایی محافظت کرده و برای مدت طولانی تری مواد غذایی را سالم نگه دارید. همه یخچال فریزرها دارای دو سیستم دمایی متفاوت بوده که بتوانید با توجه به شرایط و مواد غذایی درون آنها دما را تنظیم کنید.

معمولاً در هنگام تنظیم دمای مناسب یخچال در تابستان و زمستان نکته مهمی که باید مد نظر کاربران قرار بگیرد، تفاوت دمای یخچال در قسمت های مختلف آن است. به عنوان مثال در محصولات تولید شده در حال حاضر در هر طبقه از یخچال و فریزر دما متفاوت بوده و از این رو انتخاب طبقات و قرار دادن مواد غذایی در آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

پس بطور کلی تاثیر تنظیم دمای یخچال در عملکرد و حفظ کیفیت مواد غذایی بسیار زیاد است که با رعایت چند نکته در مورد تنظیم دما می توانید به بهترین عملکرد آن دست پیدا کنید:

 • قرار دادن دمای کلیه بخش های یخچال در حدود ۴ درجه، چرا که در دمای بالاتر از چهار درجه باکتری ها و بیماری ها رشد می کنند.
 • حفظ دمای برخی از طبقات بین چهار درجه تا دو درجه برای خنک تر نگه داشتن مواد غذایی و جلوگیری از یخ زدگی آن لازم است.
 • در کشوی میوه و سبزیجات می توانید دمای مناسب را تا حدود ۱۰ درجه در نظر بگیرید.

تنظیم درجه مناسب یخچال در تابستان و زمستان

تنظیم درجه مناسب یخچال در تابستان و زمستان

دریافتیم که عوامل ساده ‌ای مانند تغییرات دما در هر فصل تأثیر زیادی بر روی حرارت داخل یخچال می ‌گذارد و نیاز است که با دریافت آموزش های لازم دمای یخچال را مناسب تابستان یا زمستان تنظیم کرد. در فصل زمستان معمولا هوای خانه سردتر بوده در نتیجه دمای داخل یخچال هم پایین تر است. اما در فصل تابستان که هوای داخل گرم تر بوده هوای داخل یخچال هم زودتر گرم می شود، پس نیاز است که حتماً تنضیمات دمای یخچال را به خوبی بدانیم.

نکات مهم برای تنظیم درجه مناسب در تابستان

 • در فصل تابستان لازم است که دمای یخچال نزدیک به صفر تنظیم شود.
 • در یخچال هایی که دما به صورت دیجیتال تنظیم می‌ شود و به راحتی می ‌توان آن را به صفر و حتی زیر صفر نزدیک کرد.
 • تنظیم کردن دمای فریزر بر روی منهای۲۰ درجه در یخچال های دیجیتال صورت بگیرد.
 • مناسب ترین دما برای یخچال های دیجیتالی در فصل تابستان مثبت ۳ است.

نکات مهم برای تنظیم درجه مناسب در زمستان

 • در یخچال های ترموستاتی قرار دادن دما بر روی مثبت ۲
 • قرار دادن دمای یخچال بر روی مثبت ۴ یا مثبت ۳ برای یخچال هایی با تنظیمات دیجیتال
 • قرار دادن دمای فریزر بر روی منهای ۱۷ درجه

نحوه نگهداری از لوازم الکترونیکی خانگی در تابستان و زمستان

نحوه نگهداری از لوازم الکترونیکی خانگی در تابستان و زمستان

در حال حاضر لوازم الکترونیکی خانگی مانند یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و تلویزیون از قیمت بالایی برخوردار بوده و در هنگام تهیه آن باید هزینه زیادی را متحمل شد. پس مهم است که با نحوه نگهداری این لوازم به طور کامل آشنا شوید، تا بتوانید برای مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید. در همین راستا مقاله نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکترونیکی می تواند به شما کمک کند.

یکی از عوامل بسیار مهمی که می تواند بر کیفیت لوازم الکترونیکی تأثیر بگذارد، میزان دمای محیط است که باید به طور کامل مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به بررسی حداقل و حداکثر میزان دمای مورد نیاز برای برخی از این لوازم الکترونیکی خاص می پردازیم:

تلویزیون

قرار دادن تلویزیون در محیطی با تهویه مناسب تأثیر بیشتری در حفظ کیفیت آن دارد و نکته مهم این است که در فصل زمستان نباید دمای محیط را بیشتر از ۴۰ درجه افزایش داد. چرا که موجب آسیب دیدگی شدید به تلویزیون می گردد و همچنین در فصل تابستان هم ایجاد انجماد در محیط تلویزیون مناسب نیست؛ چرا که انجماد و آب شدن این انجماد می ‌تواند بر کیفیت تلویزیون تأثیر بگذارد.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی را باید به گونه ای در محل مورد نظر قرار داد که به طور کامل امکان گردش هوا وجود داشته باشد، چرا که افزایش دما به قسمت موتور می ‌تواند آسیب‌ های جبران ناپذیری وارد کند و البته کاهش دما هم بر کارکرد ماشین ظرفشویی تأثیر منفی دارد.

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی هم باید به گونه ‌ای قرار بگیرد که گردش هوا در محیط به طور کامل انجام شود. چرا که گرم ‌شدن دما و نبود گردش هوا می ‌تواند موجب گرم شدن بیش از حد موتور و در در مواردی که این گرما بیش از حد افزایش یابد، موجب اتصال یا جرقه می شود.

نتیجه گیری

دمای مناسب برای یخچال در تابستان و زمستان تأثیر مستقیم بر حفظ کیفیت این لوازم دارد و البته خوب است بدانید که بر روی سایر لوازم برقی دیگر موجود در آشپزخانه مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و حتی تلویزیون در داخل فضای پذیرایی هوای گرم تابستان و سرد زمستان تأثیر می گذارد. پس در هنگام تنظیم دمای محیط به این لوازم توجه کرده و دمایی را در نظر بگیرید که به موتور و کمپرسور این دستگاه ها هم فشار وارد نگردد. در صورتی که برای انتخاب تنظیمات دما اطلاعات کافی ندارید می توانید با شماره ۰۹۱۸۶۵۱۳۴۵۶ تماس گرفته و از متخصصین تندیس کالا مشورت بگیرید.

چرا تنظیم دمای یخچال مهم است؟

هنگامی که دمای یخچال را در یک درجه دمایی کاملا ایمن قرار دهید، می توانید از فاسد شدن مواد غذایی محافظت کرده و برای مدت طولانی تری مواد غذایی را سالم نگه دارید.

بهینه ترین دمای مناسب یخچال فریزر چند است؟

قرار دادن دمای کلیه بخش های یخچال در حدود ۴ درجه، چرا که در دمای بالاتر از چهار درجه باکتری ها و بیماری ها رشد می کنند. حفظ دمای برخی از طبقات بین چهار درجه تا دو درجه برای خنک تر نگه داشتن مواد غذایی و جلوگیری از یخ زدگی آن لازم است. در کشوی میوه و سبزیجات می توانید دمای مناسب را تا حدود ۱۰ درجه در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *