یخچال فریزر نیز همانند بسیاری دیگر از لوازم برقی منزل، در مدت طولانی ممکن است دچار خرابی شود  و به خوبی کار نکند. اگر تمایل دارید در مورد عیب یابی یخچال فریزر، اطلاعاتی داشته باشید توصیه می‌کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید. مشکلات مطرح شده در این مقاله، برخی از مشکلات رایجی هستند که در انواع یخچال فریزر، فارغ از برند تولیدکننده، ممکن است با آن روبه‌رو شوید. لازم به ذکر است در صورتی که مشکل به وجود آمده توسط خود شما قابل حل نیست، به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به دستگاه، با تکنسین تعمیرات متخصص تماس حاصل نمایید. 

برخی مشکلات رایج در یخچال فریزر و عیب یابی آن

چرا یخچال فریزر روشن نمیشه؟

این مشکل است به چند دلیل رخ داده باشد بنابراین نیاز است تا موارد زیر را بررسی نمایید:

 • در ابتدا اطمینان حاصل کنید یخچال فریزر به برق متصل بوده و سیم رابط، پریز و دوشاخه برق دستگاه کاملا سالم و بی‌عیب باشند.
 • به منظور صحت عملکرد یخچال، ترموستات را بررسی کنید.
 • در قدم بعدی رله اورلود را بررسی کرده و مطئن شوید سالم است.
 • در نهایت اقدام به بررسی کمپرسور یخچال کنید. 

بهترین یخچال تندیس کالا

چرا فریزر خوب منجمد نمی کنه؟

در برخی مواقع دیده شده که عملکرد یخچال بدون عیب و نقص است اما فریزر دچار مشکل شده و مواد غذایی را به خوبی منجمد نمی‌کند. برای عیب‌یابی این مشکل نیاز است تا مواردی نظیر کمپرسور، معیوب بودن فن، قابلیت دیفراست، لاستیک درب فریزر، شارژ گاز و ترموستات را بررسی کرده و از عملکرد هریک مطمئن شوید.

چرا یخچال منجمد نمیکنه؟

چرا یخچال داغ می کنه؟

داغ شدن موتور یخچال تا دمای ۸۰ درجه، به دلیل عملکردی که دارد کاملا طبیعی است اما با افزایش غیرطبیعی این دما، ممکن است موتور یخچال نیاز به تعویض داشته باشد. برای رفع این مشکل نیاز است تا موارد زیر را بررسی کنید:

 • فن موتور
 • کمپرسور
 • رله اولود

فن های یخچال تندیس کالا

چرا آب از آبریز یخچال خارج نمیشه؟

در مرحله اول، به منظور بررسی سوختگی در قسمت آبریز، نیاز تا شیر برقی را چک کنید. همچنین پدال آبسرد را بررسی کنید تا معیوب نشده باشد و از خروج آب جلوگیری نکند. اگر آب سرد مستقیما به شیر آب شهری متصل است، شیرها و شیلنگ‌های موجود در این مسیر را از نظر معیوب بودن و یا پارگی بررسی کنید. 

یخ ساز یخچال تندیس کالا

چرا یخچال خنک نمی کنه؟

بررسی این مشکل کمی پیچیده است و کاملا به مدل یخچال شما بستگی دارد اما به طور کلی نیاز است تا مواردی نظیر کمپرسور، لاستیک دور درب، فن، شارژ گاز و ترموستات را بررسی کنید. 

فن ترموسات یخچال تندیس کالا

چرا یخ ساز یخ نمی سازه؟

برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است تنها کافیست ۲ مورد را بررسی کنید. در ابتدا اطمینان حاصل کنید موتور یخساز یخچال فریزر شما به درستی کار می‌کند. اگر مشکلی در این بخش وجود نداشت، لازم است تا شیر برقی را چک کنید و مطمئن شوید آب به خوبی وارد یخساز می‌شود. 

چرا یخ نمیسازد؟

چرا چراغ فیلتر تصفیه آب یخچال روشن شده؟

با روشن شدن این چراغ هشدار دهنده ممکن است نیاز باشد فیلتر تصفیه آب را تعویض کنید. به منظور ارائه عملکرد بهتر توصیه می‌کنیم هر دو فیلتر پشت و داخل دستگاه را تعویض نمایید. همچنین بهتر است از ۳ فیلتر استفاده کنید تا آبی کاملا ضدعفونی شده و معدنی در اختیار شما قرار گیرد. 

فیلتر یخچال تندیس کالا

چرا فریزر یخچال برفک می زنه؟

ایجاد برفک در یخچال فریزرهایی با قابلیت دیفراست امری طبیعی است در غیر اینصورت، نیاز است تا یکی از حالت‌های زیر را بررسی کنید:

 • یخچال فریزر تک نو فراست: اگر صاحب یکی از مدل‌های نوفراست هستید و قسمت فریزر برفک زده است بهتر است مواردی نظیر فن، لاستیک دور درب، ترموستات و سنسور یخچال را بررسی کنید.
 • یخچال فریزر نو فراست: اگر یخچال فریزر نو فراست دارید باید اقدام به بررسی ترمودیسک، المنت، سنسور، برد الکترونیکی و سنسور دیفراست نمایید. 

برفک یخچال تندیس کالا

چرا یخچال فریزر صدا می ده؟

ایجاد اندک سر و صدا در هنگام کار یخچال فریزر، کاملا طبیعی است اما اگر متوجه صداهای غیر عادی شدید بهتر است موارد زیر را بررسی کنید:

 • ابتدا به سراغ فن یخچال بروید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • پس از این مرحله، باید مطمئن شوید لرزه‌گیر کمپرسور از محل خود خارج نشده باشد.
 • موتور یخچال را از نظر شاتون زدن بررسی کنید.
 • از اتصال موتور به شاسی مطمئن شوید تا جدا نشده باشد.
 • حتما یخچال را تراز کنید.

صدای یخچال تندیس کالا

چرا بدنه یخچال برق داره؟

ممکن است در برخی مواقع با لمس بدنه یا درب یخچال، متوجه برق خفیفی بشوید. عیب‌یابی این موضوع کمی پیچیده است و نیاز دارد تا از افراد متخصص این امر کمک بخواهید چرا که تعمیر غیر اصولی آن می‌تواند منجر به بروز مشکلات جبران‌ناپذیری شود. اما به طور کلی این موضوع می‌تواند به دلیل مشکل در کمپرسور و یا یکی از اجزای آن باشد. ممکن است در مسیر اتصالات، مشکلی وجود داشته باشد که سبب تخلیه برق از طریق بدنه یخچال شود. یکی از عوامل رایج که موجب بروز این موضوع می‌شود، وجود رطوبت بیش از حد در محیطی است که یخچال را در آن قرار داده‌اید. می‌توانید در ابتدا محل قرارگیری یخچال را تعویض کرده و مجددا این مشکل را بررسی کنید. 

بدنه یحچال تندیس کالا

چرا یخچال بوی بد میده؟

تمیز نکردن محیط یخچال به مدت طولانی، فساد و کپک‌زدگی مواد غذایی، قرار دادن مواد غذایی بدون درب در یخچال و… از برخی مواردی هستند که سبب ایجاد بوی نامطبوع در یخچال می‌شوند. برای جلوگیری از این امر، کافیست تا به طور مرتب، محیط یخچال، شامل طبقه‌ها و کشوها را با شوینده مناسب شسته و از جوش شیرین یا دانه قهوه به عنوان بوگیر استفاده کنید. 

چرا یخچال بوی بد میده؟

 

نتیجه گیری

در این مقاله به عیب یابی یخچال فریزر، برخی مشکلات رایج در آن و ارائه راهکار پرداختیم. توصیه می‌کنیم به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارات جدی، حتما از افراد متخصص در این زمینه درخواست کنید تا اقدام به تعمیر یخچال فریزر شما نمایند. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید از متخصصین تندیس کالا کمک بگیرید.

چرا فریزر خوب منجمد نمی کنه؟

در برخی مواقع دیده شده که عملکرد یخچال بدون عیب و نقص است اما فریزر دچار مشکل شده و مواد غذایی را به خوبی منجمد نمی‌کند. برای عیب‌یابی این مشکل نیاز است تا مواردی نظیر کمپرسور، معیوب بودن فن، قابلیت دیفراست، لاستیک درب فریزر، شارژ گاز و ترموستات را بررسی کرده و از عملکرد هریک مطمئن شوید.

چرا یخچال خنک نمی کنه؟

بررسی این مشکل کمی پیچیده است و کاملا به مدل یخچال شما بستگی دارد اما به طور کلی نیاز است تا مواردی نظیر کمپرسور، لاستیک دور درب، فن، شارژ گاز و ترموستات را بررسی کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *