نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی اهمیت زیادی پیدا می کند؛ چرا که این روزها قیمت این لوازم بسیار بالا است و نگهداری صحیح آنها منجر به افزایش طول عمر این لوازم می گردد. پس نیاز است که حتماً از افراد متخصص در مورد میزان مصرف برق، شیوه صحیح استفاده از این لوازم اطلاعات مهم را دریافت کنید.

لوازم خانگی و به خصوص لوازم خانگی الکترونیکی جزء نیازمندی ‌های ضروری هر خانه ای است که باید به طور کامل مراقب آنها باشید. چرا که نادیده گرفتن مراقبت درست از لوازم برقی منجر به کاهش طول عمر آنها شده و ممکن است که نیاز به تعمیر یا خرید مجدد پیدا کنید. در واقع نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و تلویزیون بسیار مهم بوده تا با رعایت نکات مهم بتوان از خرابی و از کار افتادگی این دستگاه ها جلوگیری کرد.

اطلاعات کلی در نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی

اطلاعات کلی در نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی

نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی یکی از مباحث پراهمیتی است که در تمامی منازل مورد توجه و بحث قرار می ‌گیرد. چرا که در حال حاضر بدون استفاده از لوازم الکتریکی زندگی بسیار سخت و دشوار می گردد. امروزه دو دلیل بسیار مهم برای فراگیری نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی وجود دارد که لازم است تا حتماً لوازم خانگی را در بهترین شرایط مورد استفاده قرار دهید:

  1. بالا بودن قیمت لوازم خانگی
  2. نبودن قطعات مورد نیاز

که در ادامه توضیح داده ایم.

بالا بودن قیمت لوازم خانگی

در حال حاضر به دلیل افزایش دلار و نوسانات زیادی که در بازارهای مالی رخ می دهد، قیمت لوازم خانگی الکتریکی تولید شده توسط برندهای مطرح بسیار افزایش پیدا کرده است. در صورت خراب شدن لوازم، امکان خرید و جایگزین آن با لوازم درجه یک و باکیفیت به سختی وجود دارد.

نبودن قطعات مورد نیاز

تحریم های زیادی که در سال های اخیر برای کشورمان در نظر گرفته اند، سبب شده تا بسیاری از قطعات لازم و ضروری لوازم الکتریکی به راحتی قابل دسترس نبوده و برندهای خارجی معمولا لوازم یدکی کمتری در بازار دارند. در صورت خرابی ممکن است که یک قطعه آن پیدا نشود و به طور کل وسیله برقی غیر قابل استفاده می گردد.

اگر بخواهیم به طور کلی در مورد نحوه نگهداری از لوازم الکتریکی برخی از نکات را مد نظر قرار بدهیم و توجه کردن به میزان ولتاژ برق مورد نیاز این دستگاه ‌ها است که با تهیه یک محافظ می توان از نوسان های ایجاد شده در آن ها جلوگیری کرد. نکته دوم جلوگیری از خیس شدن بدنه لوازم الکتریکی است؛ چرا که محیط مرطوب تأثیر زیادی در فرسوده شدن لوازم ایجاد می کند و البته که در صورت خیس شدن بیش از حد، موجب جرقه یا سوختگی موتور دستگاه‌ها می شود.

نکات مهم برای جلوگیری از آسیب دیدگی ماشین لباسشویی

نکات مهم برای جلوگیری از آسیب دیدگی ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی در دو دسته بندی قرار می گیرد، ماشین هایی که درب آنها از سمت بالا باز شده و مدل هایی که درب آنها به صورت فضایی بوده و در قسمت جلو باز می شود. راهکارهای زیادی وجود دارد که می توان از آسیب دیدگی ماشین لباسشویی جلوگیری کرده و موجب افزایش طول عمر آن شد.

تراز کردن ماشین لباسشویی

تراز کردن ماشین لباسشویی برای افزایش کارایی و ایمنی آن اهمیت بیشتری دارد. چرا که در صورت لق بودن ماشین های لباسشویی ممکن است آسیب‌ های جدی به دیگ ماشین در هنگام خشک کردن البسه وارد شود.

دما و زمان مناسب

دما و زمان مناسب برای شستشوی البسه را متناسب با میزان کثیفی آنها در نظر بگیرید و برای شستشوی لباس های هر روزه انتخاب برنامه شستشوی ۳۰ دقیقه ‌ای کفایت می ‌کند و استفاده کردن از برنامه های با تایم های طولانی به موتور دستگاه فشار می آورد.

میزان استفاده از پودر

استفاده بیش از حد از پودر لباسشویی در مخزن نه تنها باعث تمیزی بیشتر نمی ‌شود؛ بلکه لباس ها را کثیف تر هم می کند. لکه پودر بر روی لباس باقی می ماند، البته فشار بیشتری هم به ماشین برای از بین بردن کف تولید شده می آورد.

میزان لباس

به هیچ عنوان لباس ‌ها را با فشار درون ماشین جای ندهید و همچنین لباس ‌های با تعداد کم را هم درون ماشین نریزید.

افزایش راندمان ماشین ظرفشویی

افزایش راندمان ماشین ظرفشویی

در حال حاضر که انواع ماشین ظرفشویی به صورت تمام الکترونیک تولید می ‌شود و همه آنها از صفحه نمایش های ال ای دی برخوردار هستند، نیاز است که به شکل ویژه تری از آنها مراقبت شود. چرا که صفحه نمایش های ال ای دی حساسیت بیشتری داشته و در صورت نفوذ رطوبت به آن ممکن است دچار آسیب دیدگی گردد. برخی از راهکارهای مهم در مورد افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی و افزایش راندمان کاری آن را در نظر بگیرید، تا بتوانید در طولانی مدت از ماشین ظرفشویی خود بهترین استفاده را ببرید:

  • استفاده منظم از ماشین ظرفشویی تأثیر بیشتری در حفظ کیفیت واشر، شلنگ و قطعات پلاستیکی آن دارد.
  • قبل از شروع به کار ماشین ظرفشویی حتماً از اتصال دقیق لوله های آب و همچنین کابل های برق مطمئن شوید تا در حین کارکرد مشکلی برای ماشین به وجود نیاید.
  • ماشین ظرفشویی را به هیچ وجه بیش از حد پر نکنید و از برنامه شستشوی مخصوص برای هر ظروف استفاده کنید.
  • فیلتر ماشین ظرفشویی را به طور منظم تمیز کنید و برای تمیز کردن خود ماشین ظرفشویی از سرکه سفید استفاده نمایید که تمامی بو و باکتری ها را از بین می برد.

راهکار افزایش طول عمر یخچال فریزر

راهکار افزایش طول عمر یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی از لوازم ضروری در آشپزخانه است که در حال حاضر در تنوع بالایی از لحاظ ابعاد و اندازه و همچنین شکل و مدل طراحی و تولید می‌ شود که هر کدام از آنها بر اساس تکنولوژی های قرار گرفته شده بر روی یخچال کارکرد متفاوتی ارائه می دهند.

یخچال جزء لوازمی است که باید به طور مداوم به برق متصل باشد و هر لحظه و دقیقه انرژی برق را مصرف می کند. پس قرار دادن یخچال به گونه ای که کمترین نوسان برق به آن وارد شود، جزء موارد بسیار مهم بوده که تأثیر زیادی در افزایش راندمان و طول عمر یخچال دارد.

چند نکته مهم برای افزایش طول عمر یخچال

تمیز کردن مرتب کویل ها

کویل ها لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت یخچال قرار می گیرند، این لوله ها وظیفه جذب گرمای مواد غذایی داخل یخچال و انتقال آن به بیرون را به عهده دارند. در صورتی که این لوله ها گرد و خاک بگیرند، عملیات انتقال گرما را به خوبی انجام نمی دهند. پس نیاز است که حتماً به طور مرتب برای کاهش مصرف برق از تمیز بودن این کویل ها اطمینان حاصل کنید.

چک کردن درزگیر یا نوار دور یخچال

نوار دور یخچال وظیفه جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل فضای یخچال را به عهده دارد. لازم است که هرچند وقت یکبار درزگیر یا همان نوار را مورد بررسی قرار داده و در صورت شل شدن، پاره شدن، یا سوراخ شدگی در بخش‌ هایی از آن تعویض گردد. چرا که آسیب وارد شدن به این درزگیرها به موتور یخچال فشار زیادی وارد می ‌کند.

پاک کردن به موقع برفک

در حال حاضر اغلب یخچال فریزرها از سیستم برفک پاک کن خودکار برخوردار بوده؛ اما گاهی اوقات این سیستم نمی تواند به خوبی برفک یخچال را تمیز کند، پس حتماً به این مسئله دقت کرده و هر چند وقت یکبار آن را تمیز نمایید. همچنین به محفظه محل جمع آوری آب برفک هم دقت کرده و آن را تمیز کنید.

تنظیم کردن دمای یخچال و فریزر

بهتر است دمای یخچال و فریزر را به متناسب با نیاز خود تنظیم نمایید، هرچقدر درجه یخچال و فریزر پایین تر باشد، در نتیجه برق بیشتری مصرف شده و فشار بیشتری به موتور دستگاه وارد می گردد.

قرار دادن یخچال در موقعیت مناسب

یخچال باید حداقل ۲۰ سانتیمتر با دیوار پشت فاصله داشته باشد، تا کویل ها به راحتی وظیفه تبادل گرما را انجام دهند. در ضمن از قرار دادن یخچال در مجاورت دستگاه‌ های گرمازا مثل اجاق گاز، آبگرمکن و شوفاژ و همچنین تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری نمایید.

راهکارهای اساسی در حفظ کیفیت تلویزیون

راهکارهای اساسی در حفظ کیفیت تلویزیون

تلویزیون جزء وسایل برقی پرکاربرد خانگی است که حضور آن در تمامی منازل ضروری است. در حال حاضر انواع مختلف تلویزیون توسط برندهای گوناگون و در ابعاد و اندازه های متفاوت تولید شده اند، تا برای هر موقعیت و فضایی بتوان از محصول مناسب و کاربردی آن استفاده کرد. با توجه به گران بودن تلویزیون در بازار نیاز است که پس از تهیه از آنها به خوبی مراقبت کرده، تا بتوانید در سال های طولانی از آن استفاده کنید. در این بخش به بررسی مهمترین راهکارهای اساسی در حفظ کیفیت تلویزیون می پردازیم.

موقعیت قرار گیری تلویزیون

تلویزیون را نباید در محلی که در معرض جریان هوای مستقیم است، مانند کنار پنجره قرار دهید، همچنین محل های محدود و پوشیده مناسب نیست. در واقع باید همیشه اطراف تلویزیون فضایی برای گردش هوا داشته باشد و از قرار دادن آن در معرض دستگاه های حرارتی مستقیم مانند شوفاژ یا نور آفتاب خودداری کنید.

همچنین بخوانید: چطور ال سی دل تلویزیون را تمیز کنیم

شیوه صحیح تمیز کردن تلویزیون

شیوه صحیح تمیز کردن و گردگیری تلویزیون می تواند تأثیر زیادی در حفظ کیفیت آن بگذارد و به همین جهت از دستمال های مخصوص میکروفایبر بدون استفاده از هیچگونه مایع شوینده برای تمیز کردن صفحه نمایش ال سی دی استفاده کنید.

مراقبت در برابر ضربه

صفحه نمایش های تلویزیون های مدرن بسیار حساس بوده و در صورت وارد آمدن ضربه به نمایشگر، ممکن است دچار سوختگی پیکسل شود؛ پس از پرتاب اشیا مختلف به سمت تلویزیون خودداری نمایید.

دادن استراحت به تلویزیون

روشن بودن مداوم تلویزیون موجب کاهش طول عمر آن می گردد و در صورتی که قصد تماشای برنامه خاصی را ندارید تلویزیون را خاموش کنید.

نتیجه گیری

نحوه نگهداری از لوازم خانگی الکتریکی تأثیر زیادی در طول عمر این لوازم دارد که در صورت آشنایی کامل با نحوه نگهداری این لوازم می توانید برای سال‌ های طولانی با حفظ کیفیت اولیه از لوازم ضروری الکتریکی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و تلویزیون استفاده کنید. مهمترین نکاتی که در حفظ کیفیت این لوازم باید مد نظر قرار دهید، مراقبت در برابر نوسانات جریان برق و همچنین برخورد رطوبت با این لوازم است. هر دوی این عوامل می توانند ضررات جبران ‌ناپذیری را به لوازم برقی وارد کنند، در صورت نیاز می توانید از متخصصین تندیس کالا در این زمینه مشاوره دریافت کرده، تا به خوبی بتوانید از لوازم خود مراقبت نمایید.

چرا باید از لوازم الکترونیکی نگه داری کنیم؟

به دلیل قیمت بالای لوازم الکترونیکی و نبودن قطعات یدکی.

کدام لوازم الکترونیکی بیشتر نیاز به مراقبت دارند؟

یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *