بهترین آنتن برای تلویزیون با توجه به محل قرارگیری ساختمان ها مشخص می شود و برای برخی از فضاها لازم است از آنتن هوایی و برای برخی دیگر از آنتن های رومیزی استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با نوع آنتن ها و نحوه کارکرد آنها بهتر است که از افراد حرفه ای و مجرب در این زمینه کمک بگیرید. خرید آنتن برای تماشای برنامه های تلویزیون بدون تاری، پرش و برفک امری لازم و ضروری است که در فضاهای مختلف مانند منزل و محل کار برای تقویت سیگنال های تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله توضیح داده ایم که کدام نوع آنتن برای تلویزیون بهتر است؟

در حال حاضر تنوع بالایی از آنتن از لحاظ شکل ظاهری، تقویت سیگنال و کیفیت مواد اولیه در بازار وجود دارد که در صورت داشتن اطلاعات لازم در مورد نحوه کارکرد هر کدام از این آنتن ها می توانید مناسب شرایط خود بهترین انتخاب را انجام دهید.

آنتن تلویزیون چیست؟

بهترین نوع آنتن برای تلویزیون بهتر است؟

آنتن تلویزیون جزء مهم ترین لوازمی بوده که برای دریافت تصویر شفاف باید تهیه شود. فرقی نمی کند که امواج در منطقه سکونت شما قوی است، یا ضعیف، در هر صورت برای تنظیم تلویزیون نیاز به یک آنتن دارید. آنتن ها در واقع جزء کلیدی هر سیستم ارتباطی هستند که دو سیستم الکتریکی را به یکدیگر ارتباط می دهند. به همین جهت نقش این آنتن ها بسیار مهم بوده و شناخت مشخصات آنها اهمیت پیدا می ‌کند.

همچنین بخوانید: چطور ال سی دی تلویزیون را تمیز کنیم

آنتن تلویزیون در واقع یک ابزار کاربردی است که با دریافت امواج تلویزیونی در قالب صدا و نور، آنها را به تلویزیون انتقال داده و موجب پخش برنامه های مورد علاقه شما با وضوح کامل می گردد. در واقع نقش مهم آنتن تغییر امواج الکتریکی به مغناطیسی و انتقال آن به تلویزیون است؛ چرا که شبکه تلویزیون به خودی خود نمی ‌تواند امواج الکتریکی را دریافت کند.

معرفی انواع آنتن تلویزیون

تا به اینجا پی به اهمیت استفاده از آنتن برای داشتن تصاویر شفاف و صدای واضح برده ‌ایم و لازم است که یک آنتن بهینه برای تلویزیون انتخاب کنید، تا شفافیت تصویر را بیشتر نمایید. در حال حاضر تنوع آنتن های موجود در بازار به قدر زیاد بوده که ممکن است خریدار را دچار سردرگمی کرده و نتواند به خوبی یک آنتن مناسب انتخاب کند. باید قبل از اقدام به خرید، انواع مختلف آنتن را شناخته و نسبت به کارکرد هر کدام و نیاز خود، اقدام نمایید.

برای آشنایی بیشتر با انواع آنتن تلویزیون در این بخش به معرفی هر کدام از آنها به طور مختصر می پردازیم:

آنتن هوایی

آنتن های هوایی جزء اولین نسل آنتن هایی بوده که برای دریافت امواج تلویزیونی طراحی و تولید شده اند و در گذر زمان در تکنولوژی ساخت آنها تغییری ایجاد نشده؛ بلکه این تکنولوژی بهبود پیدا کرده است. نکته ‌ای که در آنتن هوایی مد نظر قرار می ‌گیرد، جنس آنتن بوده که با توجه به محل قرارگیری آن بر پشت بام ها و فضاهای روباز، باید در برابر برف و باران و نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشد. در حال حاضر آنتن هوایی به دو صورت تولید شده که با توجه به شرایط و نیاز خود می توانید، هر کدام از آنها را تهیه کنید. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

آنتن هوایی ثابت

از آنتن هوایی ثابت بیشتر در محل‌ هایی استفاده می‌ شود که سیگنال قوی و قابل قبول وجود داشته و این آنتن ها همانگونه که از نامش مشخص است یک بار در فضای آزاد نصب و تنظیم شده و آنها را تثبیت می کنند و دیگر امکان تغییر در جهت های مختلف برای گیرندگی بهتر وجود ندارد.

آنتن هوایی گردان

آنتن هوایی

آنتن هوایی گردان را در فضای باز نصب می کنند و بر خلاف آنتن های ثابت، قابلیت چرخاندن دارند و کاربر می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک آنتن را در جهات مختلف حرکت دهد. این امر موجب سیگنال های بهتر برای شبکه‌ های مختلف می‌ شود، این آنتن را می‌ توان در جاهایی که سیگنال ضعیف بوده و به سختی دریافت می گردد، مورد استفاده قرار داد.

آنتن رومیزی

آنتن رومیزی

آنتن رومیزی نوعی از آن است که برای استفاده ‌های خانگی طراحی شده و معمولاً از این نوع آنتن در ساختمان های بلند و طبقات بالای برج و آپارتمان استفاده می شود. چرا که در ارتفاع قابلیت دریافت سیگنال بهتر است. به دلیل نصب شدن آنتن در نزدیکی تلویزیون راحت‌ تر می ‌توان آن را تنظیم نمود. در صورتی که آنتن رومیزی بتواند سیگنال مورد نظر شما را تأمین کند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؛ چرا که نیازی به پرداخت هزینه های مربوط به نصب و کابل کشی نمی باشد.

آنتن میله ای

آنتن های میله ای نوعی از آنتن های هوایی بوده که برای فواصل کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. این آنتن های میله ای تقویت کننده امواج ندارد و فقط امواج موجود در محیط را دریافت می کند.

همچنین بخوانید: بهترین تلویزیون برای گیمینگ

نکات مهم در هنگام انتخاب بهترین آنتن برای تلویزیون

انتخاب بهترین آنتن برای تلویزیون با توجه به محل قرارگیری فضا و نیاز مخاطب تغییر پیدا می ‌کند. همچنین برای استفاده در تلویزیون های دیجیتال یا آنالوگ میزان کیفیت آنتن ها با یکدیگر تفاوت دارد. در هنگام انتخاب و خرید آنتن برای تلویزیون با انبوه زیادی از آنتن روبرو می‌ شوید که شناخت برخی از نکات مهم کمک می کند تا انتخاب های درستی انجام دهید.

هوایی یا زمینی

با توجه به محل قرارگیری ساختمان در نقاط کور یا طبقات بالاتر، می توان برای انتخاب آنتن های هوایی یا زمینی تصمیم‌گیری کرد.

داخلی یا خارجی

آنتن ها را می توان هم در فضای داخل ساختمان و هم بر روی پشت بام نصب کرد. معمولاً آنتن های داخلی سیگنال های ضعیف تری دارند؛ اما آنتن های خارجی سیگنال های قوی تر گرفته و هزینه نصب بیشتری ایجاد می ‌کنند.

پوشش فرکانس منطقه

با توجه به فرکانسی که منطقه شما تحت پوشش آن قرار دارد، می توانید آنتن ها را انتخاب کنید که در اغلب مناطق از پوشش فرکانس uhf استفاده می ‌شود.

تعداد خروجی

مدل آنتن های تلویزیون را از یک خروجی تا چند خروجی طراحی می کنند که می توان از هر آنتن برای یک تلویزیون تا چندین تلویزیون مختلف در یک ساختمان استفاده کرد.

قدرت گیرندگی امواج

میزان قدرت امواج در اطراف شما جزء عوامل مهم بوده که در هنگام انتخاب آنتن باید میزان قدرت دریافت امواج آنتن را مد نظر قرار دهید.

نوع دریافت امواج

در حال حاضر تلویزیون ها در دو نوع امواج آنالوگ و امواج دیجیتال کار می کنند که با توجه به هر کدام از این موارد باید آنتن ها را انتخاب کنید.

داشتن تقویت کننده

بسته به محل قرارگیری شما و مرکز ارسال امواج می توانید از آنتن های دارای تقویت کننده یا آنتن های بدون تقویت کننده تهیه نمایید.

همچنین بخوانید: بهترین سیستم عامل تلویزیون

خرید آنتن مناسب برای تلویزیون

نکات مهم در هنگام انتخاب بهترین آنتن برای تلویزیون

خرید آنتن مناسب برای تلویزیون اهمیت زیادی دارد؛ چرا که با انتخاب یک محصول مناسب و کاربردی می توانید تصاویر زیبایی را بدون پرش مشاهده کنید. در هنگام خرید بهترین آنتن برای تلویزیون ضمن بررسی شرایط محیط خود و مشخص کردن نوع آنتن نیاز است که برخی از موارد دیگر را هم مد نظر قرار داده؛ تا یک خرید مناسب صورت بگیرد:

قیمت آنتن

در حال حاضر آنتن ها با قیمت های متفاوتی بر حسب به نوع کارکرد به بازار ارائه می‌ شود که پس از تعیین مقدار بودجه خود می توانید در یک محدوده قیمتی آنتن ها را مورد بررسی قرار بدهید.

برند تولید کننده

قیمت آنتن

برندهای متعددی در زمینه تولید آنتن فعالیت دارند؛ اما همیشه برندهایی را انتخاب کنید که اجناس با کیفیت بالا به بازار ارائه می دهند؛ چرا که آنتن های بی کیفیت ممکن است به دستگاه تلویزیون آسیب جدی وارد کند.

گارانتی آنتن

انتخاب برندهای معتبر که محصولات خود را به همراه ضمانت نامه شرکتی ارائه می دهند، خیال خریدار را از کیفیت بالای محصول راحت می کند. چرا که محصولات بی کیفیت به هیچ عنوان گارانتی نمی شوند، پس داشتن ضمانت نشان دهنده کیفیت محصول است.

نتیجه گیری

با توجه به این موارد مهم که در هنگام خرید باید مد نظر قرار بگیرد، یک نکته مهم دیگر، انتخاب مرکز عرضه و فروش آنتن است که باید بیشتر به آن توجه شود. در تندیس کالا کارشناسان خبره ای حضور دارند که با بررسی نیاز خریداران می توانند بهترین محصولات را معرفی کنند. پس با خیال راحت می توانید ضمن دریافت اطلاعات لازم و کاربردی محصول مناسب خود را با قیمت ارزان‌تر تهیه نمایید.

آنتن داخلی بهتر است یا خارجی؟

با توجه به ارتفاع ساختمان و میزان فرکانس دریافتی که ای که آنتن می تواند انجام دهد با تست شود که کدام آنتن بهتر است. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مهم ترین نکات خرید آنتن چیست؟

قیمت، برند و گارانتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *